Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Znamení trojského koně / Životní příběh majora Jaromíra Nechanského - Žďárský deník

Znamení trojského koně / Životní příběh majora Jaromíra Nechanského - Žďárský deník

Důvod k listování v kronikách Předchozí zpráva 12 / 15 Další zpráva
Žďárský deník | 8.12.2008 | rubrika: Žďársko - čtenář - reportér | strana: 8 | autor: Vladimír Novotný
Vojenský historik Jiří Šolc napsal a nakladatelství Vyšehrad vydalo letos knihu s názvem Znamení Trojského koně, v níž je vylíčen životní příběh majora Jaromíra Nechanského (1916 - 1950), který se stal v roce 1939 důstojníkem zahraniční armády.
V první části knihy popisuje dobu 2. světové války a náročný výcvik našich parašutistů v Anglii. Nechanského válečná činnost vrcholila seskokem se skupinou Platium u Javorné v oblasti Železných hor.
Seskok se zdařil až při třetím pokusu dne 16. února 1945, když při předchozích startech 3. října a 22. prosince 1944 se pro nepřízeň počasí letadla vrátila na italské letiště v Brindisi. Výsadek byl povolen v noci jen při přesném navedení letu na vybranou lokalitu při měsíčním svitu.

Kontakt s odbojovou skupinou Rady tří

Operační skupina úspěšně navázala kontakt s odbojovou skupinou Rady tří a přes Studnici u Nového Města na Moravě se přesunula na Velkobítešsko. Bylo to v posledních měsících 2. světové války.
Dne 22. března 1945 ma kótě 662mu Křižanova seskočil kpt. Pavel Hromek a na padácích přistálo i šest zásobníků s vysílačkami a příslušenstvím pro spolehlivé udržování zpravodajského kontaktu s Londýnem. Převzetí shozu připravovali odbojáři umístění ve vile lesního Ambrože v Horních Borech, velitelem skupiny pro přenesení spojovacího materiálu byl tehdejší starosta obce Kadolec s krycím jménem Svatý. Vysílačka Anna byla určena pro prostor Velká Bíteš - Veverská Bítýška. Skupina Věra sloužila pro oblast Velkého Meziříčí a skupinu poručíka Vetišky. Dne 16. dubna 1945 byl na plochu Lesy proveden shoz zbraní pro skupinu Jindra a druhý den pro skupinu Luža, Delta a Tau.
Zbraně byly odvezeny nákladním autem dopravce Malého do Kristkovy pily v Ludvíkově, rekvírovaným autobusem do nejbližší vesnice a byla i vyzbrojena skupina uprchlých zajatců - ruských partyzánů, kteří si zbraně odvezli z plochy na selských povozech.
Na příjmové ploše ohlášené pod heslem Jaro je tady v londýnském vysílání v české řeči se uskutečníl shoz zbraní dne 18. dubna 1945 osm kilometrů jihozápadně od Velkého Meziříčí pro skupinu Věra na území vymezeném obcemi Hrbov -Pavlínov - Heřmanice - Otín.

Zprávy z Vysočiny pro Londýn

Partyzánské vysílačky podávaly své zprávy pro Londýn z cihelny škpt. Jindry nedaleko Pánova, z domu autodopravce Malého ve Velké Bíteši a z dřevěného domku hodináře Louckého v Ludvíkově.
Kapitán Nechanský s četařem Klemešem a vysílačkou Anna byli na žádost České národní rady dne 20. dubna 1945 přepravení autem přes Třebíč do Prahy, kde zajišťovali rádiové spojení s vládou v Košicích a s londýnskou centrálou až do pražského květnového povstání. V knize Jiřího Šolce je řada místopisných údajů a zpráv, které by bylo vhodné porovnat se vzpomínkami dožívajících pamětníků a se záznamy v místních obecních kronikách východní části bývalého žďárského okresu.

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook