Literatura s názorem

Ediční plán jaro léto 2021

Ediční plán

Prohlédněte si novinky z nakladatelství Vyšehrad!

Milé čtenářky, milí čtenáři,

nemohu než začít trochu osobněji. Nedávno nás opustil jeden z našich kmenových autorů, prof. Jan Sokol. On byl před lety tím, kdo mě přivedl do Vyšehradu, nakladatelství, s nímž spolupracoval půl století, jako překladatel i jako autor. Z jeho děl stačí vzpomenout oblíbenou Malou filosofii člověka, opakovaně vydávaný svazek Mistr Eckhart a středověká mystika nebo soubor duchovně laděných promluv Naděje na neděli. Poslední z jeho knih – knižní rozhovor Odvaha ke svobodě s Josefem Beránkem – vyšla ve Vyšehradu minulý měsíc. Vřele vám ji doporučuji.

Zůstaňme u rozhovorů: Daniela Drtinová v knize Vědomí a realita rozmlouvá s psychiatrem a neurovědcem prof. Jiřím Horáčkem. Odborník na vojenské dějiny Eduard Stehlík se v debatě s Martinem Brabcem zamýšlí nad tématem Češi proti Hitlerovi. A MUDr. Petr Smejkal a Martina Riebauerová hovoří aktuálně o Síle viru. Dotiskujeme rozhovor Martina Bedřicha s historikem, teologem a knězem Tomášem Petráčkem Naděje v dějinách, který se stal vítězem ankety Dobrá kniha, a bestsellerový Labyrint pohybu, v němž Renata Červenková zpovídá fyzioterapeuta prof. Pavla Koláře.

Vaší pozornosti by neměla uniknout Řeč zvířat od amerického přírodovědce Carla Safiny, Etika pro dnešní svět Jeho Svatosti dalajlamy a také zcela nová edice „Česko – Evropa – svět: Příštích 50 let“, v níž vychází Demokracie. Jak dál a další svazky se už chystají. Do tisku jdou Aktéři humanismu a rané renesance prof. Pavla Flosse a Jan Očko z Vlašimi prof. Zdeňky Hledíkové. Nepřehlédněte vyprávění Tomáše Etzlera o tom, jaké to je být Novinářem v Číně!

Z beletrie vybírám druhý román holandského autora Jaapa Robbena Letní srst, knihu Tam tam indiánského spisovatele Tommyho Orange a Dům polámaných andělů argentinského autora L. A. Urrey. Potěšíme i příznivce Petera Tremaynea a P. G. Wodehouse. A v edici Tvář vítáme nový svazek oceňované autorky Hany Lehečkové.

Přeji vám i v těchto podivných kulisách krásné jaro, a jak se dnes říká: zůstaňte negativní.

Martin Žemla šéfredaktor


Soubory ke stažení

pdf EP-2021-jaro_web.pdf

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.