Literatura s názorem

Ediční plán na jaro a léto 2020

Ediční plán

Vyberte si čtení na první půlku roku 2020 z nakladatelství Vyšehrad.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

při pohledu na letopočet roku, do něhož jsme vstoupili, mě jímá zvláštní pocit. Vzpomínám si, že před mnoha lety jsem jako chlapec podobné vzdálené a fantazii jitřící datum spatřil v časopise, jehož článek zachycoval vizi nadcházejícího světa: vše bude spolu bezdrátově propojeno, komunikovat budeme kdykoli s kýmkoli, na stěnách bytů budou viset ploché obrazovky… Nevzpomínám si, zda jasnozřivý autor věštil ve svém článku nejen příchod věcí nových, ale i konec těch starých – třeba tištěných knih. Buď jak buď, vzdor lecjakým věštbám se nezdá, že by staré dobré papírové knihy měly odzvoněno. Jsme tomu samozřejmě rádi. Ukázalo se, že elektronická kniha ani audiokniha není hrozbou knize tradiční, ale spíš jejím příjemným doprovodem. Za všemi pozitivními čtenářskými zážitky však stále stojí jedno a totéž: kvalitní text jako zdroj radosti i poznání.

I letos jsme připravili pestrou nabídku nejen příběhů plných emocí a napětí, ale i odborných textů. Z beletrie bych rád zmínil román Byla jednou jedna řeka od D. Saterfieldové, oceňovaný román Saturn polského autora J. Dohnala a další dílo oblíbeného českého autora J. Štiftera Světlo z Pauliny. Milovníci historie se mohou těšit na knihu J. Rychlíka Mezi Terstem a Istanbulem a na monografii J. Čechury o Jakubu Krčínovi. Z překladových titulů zaujme historické líčení posledních dní Výmarské republiky Než přišel Hitler. Problémům současného světa se věnuje kniha Ekologie, etika a změna klimatu, jež vznikla z rozhovorů tibetského duchovního vůdce dalajlamy s různými odborníky. Populárně naučná edice Spektrum přináší Stručné dějiny stvoření rekapitulující dějiny našeho snažení o vysvětlení původu světa. Z ostatního bych konečně rád zmínil alespoň rozhovory O. Tajovské s lektory a „mistry“ českých jógových škol Spojeni jógou.

Náš ediční plán přináší cca padesát nových knížek. Věřím, že si z naší nabídky vyberete tu pravou. Těším se na setkání s vámi prostřednictvím našich knih – tištěných, elektronických i zvukových!

Martin Žemla
šéfredaktor


Soubory ke stažení

pdf edicni_plan_2020 jaro.pdf

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.