Literatura s názorem

Ulička přízraků


William Lindsay Gresham

Mysteriózní román, podle kterého byl natočen hvězdně obsazený velkofilm

Stanton Carlisle je začínající kouzelník v potulném panoptiku, které nabízí magické předpovědi budoucnosti, nejsilnějšího muže na světě, „elektrickou dívku“, a taky nejnižší formu zábavy, takzvaného divocha, což bývá muž na dně, závislý alkoholik. Stan se postupně vypracovává a od věštkyně Zeeny se naučí číst publikum jako otevřenou knihu. Posléze se od cirkusu trhne společně s půvabnou Molly a založí s její pomocí nejprve vlastní show a později spiritistickou církev, kde Molly působí jako médium. Kombinace psychologie a nadpřirozena dopomáhá Stanovi k čím dál větší proslulosti i výdělkům, ani to mu ale nestačí. Nakonec spojí síly s psychoanalytičkou Lilith a naplánují spolu doposud největší akci: přelstění majitele automobilky Grindla. Celé se to ale zvrtne a ze Stana se stává utečenec před zákonem a čím dál více propadá alkoho. i přes pomoc starých známých ho štěstí opouští. Nakonec by se rád vrátil tam, kde začínal – k potulným komediantům…

Ulička přízraků je výborně napsaný román noir, který v originále vyšel v r. 1946 a v českém překladu vychází poprvé. Odehrává se v barvitém prostřední cirkusu, freak-show i spiritistických seancí. Na své si přijdou hledači záhad a tajemna a milovníci noirových filmů.

Číst více
429,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Počet stran 360
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 17.01.2022
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,498 kg
Jazyk čeština
Původní název Nightmare Alley
Původní jazyk angličtina
Překladatel Martin Světlík
EAN 9788076015777
Věk od 18
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Recenze

kult.cz - Klasické přízraky nezestárly

„Koncem ledna vstoupilo do kin kriminální retro Ulička přízraků. Fanoušky klasické americké literatury však zřejmě nejvíc ze všeho potěšilo, že zároveň s filmem díky nakladatelství Vyšehrad konečně vyšla i jeho předloha."

Autor knihy

William Lindsay Gresham William Lindsay Gresham

William Lindsay Gresham


William Lindsay Gresham byl americký prozaik a autor literatury faktu, který proslul především mezi čtenáři žánru noir. Jeho nejznámějším dílem je Ulička přízraků (Nightmare Alley, 1946), podle níž byl v roce 1947 natočen film s Tyronem Powerem v hlavní roli. V roce 2021 vznikla nová hvězdně obsazená adaptace – do hlavních rolí byli obsazeni například Bradley Cooper, Cate Blanchett, Rooney Mara, Willem Dafoe nebo Ron Perlman.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.