Literatura s názorem

Eliška Přemyslovna


Božena Kopičková

Poslední Přemyslovna, matka císaře Karla IV. a hrdá a samostatná žena - tím vším byla česká královna Eliška

Poslední česká královna z rodu Přemyslovců vystupuje v monografii Boženy Kopičkové jako žena několika tváří – jako hrdá příslušnice svého starobylého rodu a politicky aktivní osobnost, jako matka, konfrontovaná s nepřízní osudu, jenž jí postupně odnímal děti, jako duchovně zaměřená, středověkou mystikou ovlivněná žena i jako mecenáška a podporovatelka kultury a umění. Poměrně příkrého hodnocení se dostává Eliščinu manželovi, českému králi Janu Lucemburskému, bezohlednému v zacházení s osudy svých potomků, objektů „vysoké hry“ sňatkové politiky, i ve vztahu se samotnou Eliškou. Z pohnutého životního příběhu Elišky Přemyslovny vystupuje obraz ženy, která se nemínila spokojit s danými omezeními a nepřestala usilovat o vysoké cíle kulturní i politické. Úspěšná kniha vychází znovu v nezměněné podobě.

Číst více
369,00 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Počet stran 200
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 07.04.2022
Formát 145x205 mm
Hmotnost 0,375 kg
Jazyk čeština
EAN 9788076016125
Věk od 18
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Recenze

Stavitelé katedrál - Monografie Eliška Přemyslovna

...„V lednu 2022 uplynulo sedm set třicet let od narození české královny Elišky Přemyslovny (1292–1330) a právě při této příležitosti přišlo nakladatelství Vyšehrad s již třetím, nezměněným vydáním jejího životopisu, jehož autorkou je historička Božena Kopičková."...

denik.cz - Recenze knihy: Eliška Přemyslovna

...„Božena Kopičková vnímá poslední vládnoucí Přemyslovnu jako hrdou příslušnici dynastie, jako milující a zároveň nešťastnou matku, jako duchovně zaměřenou i mystikou ovlivněnou ženu a zároveň podporovatelku umění i vzdělanosti."...

Autor knihy

Božena Kopičková Božena Kopičková

Božena Kopičková


PhDr. Božena Kopičková se ve své odborné práci zaměřuje na vydávání písemných historických pramenů diplomatické povahy z období před husitskou revolucí, postavení ženy v české a moravské společnosti, radikalismus v husitském hnutí a regionální dějiny Příbramska. Je členkou Centra medievistických studií. Z jejích publikací jmenujme významnou edici Listy na obranu Husovu 1410  –1412 (s Anežkou Vidmanovou, Praha, 1999), monografii Jan Želivský (Praha, 1990), Historické prameny k studiu postavení ženy v české a moravské středověké společnosti (Praha, 1992), studie Žena evropského středověku v zajetí své doby (Eva nejen v ráji, ed. M. Lenderová, Praha, 2003) či Urozená paní (Člověk českého středověku, ed. M. Nodl, F. Šmahel, Praha, 2002). Autorsky se podílela na publikacích Žena v českých zemích od středověku do 20. století (ed. M. Lenderová, B. Kopičková, J. Burešová a E. Maur, Praha, 2009) a Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy (ed. F. Šmahel, L. Bobková, Praha, 2012). V roce 2013 vydala v ediční řadě Regesta Bohemiae et Moraviae aetatis Venceslai IV. její VI. svazek s listinným materiálem Státního oblastního archivu v Litoměřicích. V edici Velké postavy českých dějin vydala úspěšnou monografii Eliška Přemyslovna. Královna česká (Vyšehrad, 2003, 2. vydání 2008).

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.