Literatura s názorem

Praktičtí lidé


Christian Morgenstern

Nonsensová poezie jako prostor svobody

Po úspěšných morgensternovských výborech 77 šibenic a BUbásně přicházejí překladatelé Jana Pokojová a Jan Janula a výtvarnice Karolina Žitná se závěrečným svazkem Praktičtí lidé. Jádrem knihy je Morgensternova sbírka Palmström, která se soustředí na grotesknost lidského chování a lidských snah. Bizarní hrdinové Palmström a jeho imaginární přítel Korf svým bláznivým, vyšinutým jednáním obohacují společnost o nevyžádané objevy a alternativní způsoby chování a myšlení. Morgensternova poezie tak čtenářům znovu ukazuje, že jazyk, společnost a svět nejsou ničím daným ani neměnným, že si s nimi můžeme hrát, můžeme se jim smát, měnit je a přetvářet. Básně tohoto výboru tak nejsou pouhým jazykovým vtipem a kratochvilnou taškařicí, nýbrž i pobídkou k naprosté svobodě člověka.

Číst více
299,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Žánr poezie
Počet stran 112
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 31.10.2022
Formát 116x164 mm
Hmotnost 0,179 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Karolina Žitná
Původní název Praktičtí lidé
Původní jazyk němčina
Překladatel Jana Pokojová, Jan Janula
EAN 9788076017320
Věk od 18
Edice Verše
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Autor knihy

Christian Morgenstern Christian Morgenstern

Christian Morgenstern


Christian Morgenstern (1871–1914) je považován za zakladatele německé nonsensové poezie. Jeho nejznámější sbírkou jsou Šibeniční písně (1905). Morgensternova poezie je charakteristická zvukomalebností, neologismy, jazykovou hrou a zkoumáním jazyka a jeho možnostmi. Do češtiny byla již několikrát přeložena zásluhou Ludvíka Kundery, Egona Bondyho, Emanuela Frynty a dalších, klasickým se pak stal překlad Josefa Hiršala, jenž vznikl ve spolupráci s Bohumilou Grögerovou.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.