Literatura s názorem

Květy z nahořklého dřeva


Jan Skácel, Jiří Opelík

Antologie básní Jana Skácela s ilustracemi Pavla Sukdoláka

Výbor Jiřího Opelíka umožňuje představit Skácela jako básníka silné vnitřní kontinuity, jehož poezie se sice neustále proměňuje, ale přesto zůstává pro čtenáře nezaměnitelná. Základem této niterné kontinuity je konkrétní a zároveň přirozený čas a prostor jeho básní – zpravidla v nich přesně víme, kde a kdy právě jsme: zda v přítomnosti, nebo v minulosti, v kterém ročním období nebo měsíci, zda ve dne nebo v noci či v které jejich části. Detailní, důvěrně a jemně odpozorované zachycení konkrétního času a prostoru se pak stává základem pro vrstvení dalších obrazů a významů.

Číst více
349,00 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Žánr poezie
Počet stran 224
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 27.02.2023
Formát 150x150 mm
Hmotnost 0,298 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Pavel Sukdolák
EAN 9788076017481
Věk od 15
Edice Verše
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Autor knihy

Jan Skácel Jan Skácel

Jan Skácel


Jan Skácel (1922–1989), lyrický básník dotýkající se v citlivých verších peříček ptáků a smutku studánek stejně jako nitra člověka či tajemné hloubky vesmíru, nezapomněl ve své tvorbě ani na dětské čtenáře. Za války byl totálně nasazen, po vystudování filozofie pracoval v médiích, po roce 1969 však nesměl publikovat a přešel k samizdatu a exilové literatuře. Od roku 1981 opět omezeně publikoval, sametové revoluce se však nedožil. V jeho díle se promítal silný vztah k Moravě a témata dotýkající se morálky. Oceňován byl na sklonku života v zahraničí a po smrti také doma.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.