Literatura s názorem

Můj život s Václavem a Chartou


Michal Stehlík, Kamila Bendová

i Připravujeme

Známá matematička v rozhovoru o disentu a společné životní cestě s jejím manželem

Matematička Kamila Bendová v rozhovoru s historikem Michalem Stehlíkem vzpomíná především na své působení v disentu, po boku svého muže Václava Bendy. V zasvěceném rozhovoru ožívá společenství kolem Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), které sjednocovalo lidi velice odlišných názorů, spojených ale obhajobou svobody projevu a vyjádření proti represivnímu normalizačnímu režimu. Můžeme sledovat pozoruhodný rozsah aktivit disidentského prostředí, například pořádání přednášek významných zahraničních myslitelů jako byli teolog Hans Küng či filosof Paul Ricoeur. Knihu doprovázejí fotografie z archivu K. Bendové.

Číst více
369,00 Kč Doporučená cena
Nedostupné
Podobné

Detailní informace

Počet stran 152
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 02.09.2024
Formát 130x200 mm
Jazyk čeština
EAN 9788026730033
Věk od 18
Edice Rozhovory
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Michal Stehlík Michal Stehlík

Michal Stehlík


Michal Stehlík (1976) je český historik a slovakista. Zabývá se především českými dějinami 20. století. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Filosofické fakulty UK, od ledna 2024 ředitelem Památníku národního písemnictví. Je autorem řady publikací, například Babické vraždy 1951 (Academia 2016), Krok do propasti. 37 příběhů roku 1937 (Academia 2019). S Martinem Gromanem natáčí populární podcast Přepište dějiny. Je autorem knižního rozhovoru se slovenským diplomatem a politikem Rudolfem Chmelem Střední Evropa mezi ideou a realitou (Národní Muzeum 2021).

Zobrazit profil autora
Kamila Bendová Kamila Bendová

Kamila Bendová


Kamila Bendová (1946) je česká matematička a aktivistka. Spolu se svým mužem, filosofem a aktivistou Václavem Bendou, se podílela na činnosti Charty 77, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Hnutí za občanskou společnost a po roce 1989 i Křesťanskodemokratické strany. Pracovala jako odborná asistentka v Matematickém ústavu Akademie věd ČR, zabývala se logikou, organizovala semináře na Filosofické fakultě UK. Spolupracuje za historii českého disentu.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.