Literatura s názorem

Hana Lehečková získala Cenu Jiřího Ortena

Aktuality

Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena pro mladé talentované autory do 30 let se stala Hana Lehečková s novelou Svatá hlava!

svatá hlavaV Zrcadlové kapli Klementina byl vyhlášen již 33. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena pro mladé talentované autory do 30 let. Vítězkou se stala Hana Lehečková s působivou psychologickou novelou Svatá hlava.

Co o knize řekla porotkyně Pavla HorákováSvatá hlava je kniha jakoby jedním dechem vyprávěná a jedním dechem ji lze i přečíst. Je to kniha výjimečná nejen pozoruhodnou prací s jazykem, ale i prací s psychologií – hrdinovou i čtenářovou. Z objektivního pohledu máloco může vyvolávat sympatie k postavě, které se téměř veškeré její okolí štítí, avšak Haně Lehečkové se podařilo stvořit antihrdinu, s nímž upřímně prožíváme jeho myšlenkové a citové zvraty a cítíme úctu k jemu zraněnému lidství."

Vítězku vybrala odborná porota, v níž zasedli literární teoretik Petr A. Bílek, spisovatelka a redaktorka Božena Správcová, překladatel a básník Ondřej Hanus, spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková a redaktor Štěpán Kučera. Předsedou poroty se stal Petr A. Bílek.

Kromě tradiční finanční prémie získali všichni tři úžeji nominovaní autoři i překlad ukázky z díla do anglického, německého a francouzského jazyka pro účely zahraniční propagace. 

Cena Jiřího Ortena 2020 byla udělena za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hl. m. Prahy, Státního fondu kultury a Českého literárního centra.

Autorce gratulujeme a máme radost, že jsme Svatou hlavu mohli vydat právě v našem nakladatelství. 

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.