Literatura s názorem

Jak uspořádat svůj čas a ubránit se prokrastinaci

Aktuality

Představujeme vám knihu Ovládněte svůj čas i život, kterou napsala autorka populárně naučných knih Jarmila Mandžuková.

Co vás vedlo k napsání této knihy?        

K napsání této knihy mě vedly především moje osobní zkušenosti. Již téměř 30 let se věnuji psaní knih a při práci v pohodlí domova je nezbytné mít určité návyky, jak lépe a efektivně nakládat se svým časem a dosahovat produktivity. 

Je zřejmé, že vaše praktické rady ohledně organizování vašeho času skvěle fungují. Potvrzuje to i vaše píle a počet vydaných knih. 

Máte pravdu, skoro se mi to samotné nechce věřit, ale kniha Ovládněte svůj čas i život je mojí sto devátou vydanou knihou. 

Ale vrátíme se k vaší nové knize. Co považujete za největší problém, který se týká uspořádání našeho pracovního času. 

Je to nejen prokrastinace, tedy odkládání, přesouvání či dokončení úkolů na jindy, na pozdější dobu. Ale jako ještě větší problém vnímám zloděje času, kteří nás ovládají. Je to nejen televize, ale surfování na internetu, chatování, hra počítačových her, sledování sociálních sítí. A jak z toho ven? Musíme se ukáznit a brát technické vymoženosti jako dobrého sluhu, nikoliv jako svého pána. Poslání technologií je usnadnit nám život, ne vyvolávat komplikace, zdržení, stres, výčitky a prokrastinaci. Je důležité mít zloděje času a původní špatné návyky pod kontrolou. 

A co nám naopak může pomoci efektivně využít náš pracovní čas? 

Moje odpověď je jednoduchá, naučit se plánovat svůj čas. Když si osvojíme návyk plánovat, usnadní nám to život a získáme přehled o tom, co vše potřebujeme udělat, utřídíme si svoje myšlenky a stanovíme priority. Budeme pracovat plynuleji, rychleji, a také kvalita naší práce se zvýší. Naopak, pokud nebudeme respektovat pravidla plánování, budeme se do úkolů vrhat bez přípravy, chaoticky přebíhat od jedné práce k druhé a jen bezmocně sledovat, jak se na nás řítí další povinnosti a úkoly a přerůstají nám přes hlavu. To nám přinese jen stres, únavu a vyhoření. Plánováním získáme větší kontrolu nad svým životem, pracovním i osobním. A pokud si někdo myslí, že plánovat a zapisovat si úkoly nepotřebuje, určitě bude překvapený, jak je tento návyk důležitý a navíc nesmírně jednoduchý. Ale více o tomto tématu se dozvíte v mojí knize

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.