Rozhovor nad knihou Královna děsu aneb Panická porucha
V pořadu Českého rozhlasu Dvojka - Na červeném koberci promluvil Aleš Cibulka o knize Královna děsu aneb Panická porucha.
Nestihli jste pořad Na červeném koberci, ale přesto byste se rádi dozvěděli, co o knize Královna děsu aneb Panická porucha Aleš Cibulka mluvil? Po domluvě s autorem vám přinášíme přepis celého rozhovoru!
Aleši, tvá pravidelná rubrika Na červeném koberci přináší nejen nejrůznější výročí, ale také upozorňuje na různé kulturní události. No, pravda, těch v poslední době moc není. A nebo upozorňuje na zajímavé novinky. Ty tady dnes jednu takovou máš…
Dnes bych rád pohovořil o knize, která je úplnou novinkou a která vyšla ve spolupráci s naší Dvojkou, která je jejím partnerem. O mnohém vypoví už její titul: Královna děsu aneb Panická porucha. O psychických problémech se v dnešní době moc nemluví, což není dobře. Proto vznikla řada knih s názvem Destigma. Loňský bestseller o Vyhoření následuje právě kniha o panických atakách. Ty přicházejí bez výstrahy a postihují lidí různých povah i profesí. Jak se dá tato nemoc léčit? A jaké to je žít s neustálou hrozbou z toho, že ataka přijde? Na to odpovídá renomovaný psychiatr Radkin Honzák a zdatně mu sekunduje legenda mezi publicisty, která neodmyslitelně patří k Českému rozhlasu, novinářka Agáta Pilátová.
Aleši, to je určitě potřebný počin, ale proč kniha o panické atace právě na červeném koberci – co má společného s hvězdami, které se neustále pohybují před publikem a mají energie na rozdávání?
Bohužel, právě mezi nimi je panická ataka jako doma. Jak jsem říkal, tahle nemoc si nevybírá a právě mezi osobnostmi šoubyznysu je plno těch, kteří by mohli vyprávět. A taky vyprávějí – což je velmi cenné a obdivuhodné, že jdou s kůži na trh a rozhodli se svým příběhem pomoci. Poznali byste, čí slova vám teď budu citovat? „Sevře se ti hrdlo, začne ti tlouct srdce a myslíš si, že během chvíle dostaneš infarkt. Že musíš někam utéct, nebo se okamžitě zblázníš. Během té chvíle před koncertem jsem dokázala i omdlít. Až hluboce po revoluci jsem se dozvěděla, že jsou to právě panické ataky“.
No, kdo se potýká s tímhle problémem?
No podle toho, cos naznačil asi nějaká zpěvačka…
Je to tak, tohle prožívala Věra Martinová. Suverén na jevišti, do kterého byste neřekli, co zažíval před vystoupením. Další ukázka:
„Najednou se mi těžko dýchá, brní mě ruce i nohy, mám rozostřené vidění, závratě, polije mě studený pot. A nejhorší je intenzivní pocit, že každou vteřinu se mi něco stane. Je to obrovská náhlá úzkost, ataka toho největšího strachu, strachu o váš život…“. No, čí jsou to slova?
Netroufnu si odhadnout, ale toho člověka si na jevišti nedokážu představit…
Naopak – ten je na jevišti jako doma a ještě u toho baví lidi. Další osobností, která se v knize Královna děsu svěřuje se svým trápením je herečka a stand up komička Iva Pazderková! Najdete tu ještě třeba příběhy herečky Petry Špalkové nebo moderátorky Petry Kruntorádové. Mně se na tom moc líbí, že kniha je na jednu stranu psána vážně a odborně, na stranu druhou (znáte Radkina Honzáka) – je plná nadhledu a vtipu. Jak sám říká už na obálce: Panika není slabost, je to nemoc – a dá se léčit!