Literatura s názorem

Marian Jelínek


Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, obor tělesná výchova – zeměpis a trenérství. Z hráče ledního hokeje se postupně stal trenérem: mimo jiné působil šest let v německých klubech a dvanáct let byl kondičním, posléze mentálním koučem Jaromíra Jágra v době jeho největší sportovní slávy v Pittsburgh Penguins. Řídil také společnost Jágr Team, která pořádala i letní tréninkové kempy, jichž se účastnili i nejlepší čeští hráči z NHL, a charitativní zápasy. Dvakrát získal jako trenér mistrovský titul se Spartou a Prezidentský pohár s HC Plzeň, byl v trenérském týmu na MS ve Vídni v roce 2005, kde Česko získalo zlato. Jeho stále hlubší zájem o psychologii sportu ho přivedl k doktorátu z kinantropologie a později i ze sportovní psychologie, zájem o pak filosofii pak ke čtení děl klasické i moderní filosofické literatury. „Žádný přítel člověka! Pro mě je kniha jednou ze základních životních potřeb,“ tvrdí. Na trenérskou dráhu přirozeně navázal profesí mentálního kouče: spolupracuje jak se špičkovými sportovci nebo s manažery a celými firmami, tak s lidmi, kteří z jakéhokoli důvodu potřebují překonat problémy, které je tíží. Drží se zejména dvou zásad: že člověk se má spoléhat na své vlastní síly, zejména ty vnitřní, a že bychom měli v první řadě vychovávat dobrého člověka a teprve pak dobrého manažera, sportovce, malíře, instalatéra… Přednáší na psychologii pro manažery na Newton College, napsal několik knih především o tom, jak změnit vnější motivaci ve vnitřní. Je spoluzakladatelem projektu Sportmentor a vzdělávací společnosti Peak Level Academy. Je ženatý, s manželkou Ivetou, psychoterapeutkou, sociální pracovnicí a vysokoškolskou pedagožkou, má dvě dospělé děti, Dominiku a Mariana, a žije za Prahou v domě obklopeném zelení a zvířaty.

Související akce a aktuality:

Uvedení knižního rozhovoru Život na uzdě

Uvedení knižního rozhovoru Život na uzdě
Aktuality
Na začátku listopadu jsme pokřtili nový knižní rozhovor Renaty Červenkové s Marianem Jelínkem – Život na uzdě. Akce proběhla v prostorách útulné kavárny Langhans a jsme moc rádi, že se událost vydařila a po celou dobu se nesla na příjemné a přátelské vlně. To se ostatně můžete přesvědčit sami z fotek, za které děkujeme Šimonovi Neumannovi.

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.