Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele | Albatros media
Literatura s názorem

Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele


Filip Čapek

Paměť, identita a jejich vliv na dějinné vědomí

Kniha popisuje vznik starověkého Izraele ze tří hlavních úhlů pohledu, respektive zdrojů, které se snaží metodologicky držet v rovnováze a pouštět do rozhovoru vzhledem k jejich výpovědním možnostem. Prvním je hmotná nepísemná kultura (archeologie), druhým písemné doklady nebiblické provenience (zvl. asyrské texty) a třetím biblické texty. Důraz je kladen na představení základních existujících teorií a jejich kritické zhodnocení vzhledem k tomu, jak pracují či naopak nepracují s uvedenými zdroji. Autorův pohled na vznik Izraele je kritický k některým tvrzením o raných počátcích Izraele stejně jako k potvrzování téhož na základě biblických textů. Za zásadní považuje rozpoznání a zohlednění konceptů paměti a identity, které hrají při utváření dějinného vědomí klíčovou roli.
Číst více
349,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Počet stran 312
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 21.01.2019
Formát 145x205 mm
Hmotnost 0,567 kg
Jazyk čeština
Původní název Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele (prac.)
EAN 9788076010826
Věk od 15
Edice Teologie
Typ Kniha

Autor knihy

Filip Čapek Filip Čapek

Filip Čapek


Doc. Filip Čapek, Ph.D. (* 1971) působí na katedře Starého zákona Evangelické teologické fakulty UK a jako vědecký pracovník Centra biblických studií UK a AV ČR. Zabývá se dějinami a texty souvisejícími se starověkým Izraelem a Judským královstvím. Je autorem knih Hebrejská Bible, její kánon a možnosti výkladu (2005) a Kazatel – Zneklidňující kniha pro neklidnou dobu (2016). Ve spolupráci s Univerzitou Tel Aviv se podílí na archeologickém výzkumu v Jeruzalémě a Tel Azece.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.