
Komplexní pohled na jednu z nejzásadnějších událostí naší historie
Stoleté výročí od konce 1. světové války a vzniku Československa je příležitostí připomenout okolnosti, za jakých byla v závěru do té doby nejničivějšího konfliktu přepsána mapa Evropy, přinejmenším té střední a východní.
Historik Jan Rychlík, který se ve Vyšehradu věnoval již vztahům mezi oběma národy Československa i jeho rozpadu (Češi a Slováci ve 20. století. Spolupráce a konflikty; Rozdělení Československa 1989–1992, obě 2012) i dějinám balkánských národů v rámci habsburské říše (Mezi Vídní a Cařihradem, 2009), je k pojednání tématu osobou z nejpovolanějších.
Rozpad mnohonárodnostní habsburské monarchie sleduje nejen z hlediska národnostních aspirací Čechů a Slováků, ale z pohledu všech jejích národů. Kniha ukazuje, že představy a požadavky jednotlivých národů monarchie byly vzájemně neslučitelné a realizace jednoho programu byla možná vždy jen na úkor národního programu jiného. Problém monarchie tedy nebyl v tom, že by nechtěla vyřešit své národnostní problémy, ale v tom, že tyto problémy byly neřešitelné.
Číst více
Podobné
Detailní informace
Žánr
česká historie
Počet stran
280
Ke stažení
pdf
Ukázka.pdf
pdf
Ukázka.pdf
Datum vydání
25.07.2022
Formát
165x240 mm
Hmotnost
0,69 kg
Jazyk
čeština
EAN
9788076016378
Věk od
18
Edice
Moderní dějiny
Typ
Kniha
Vazba
vázaná s pap. potahem s lam. přebalem