Literatura s názorem

Píseň zbloudilých duší


Jesmyn Wardová

Americký Jih ve své hrůze i kráse, ve své krutosti i slitování.

Od dvojnásobné držitelky americké Národní knižní ceny

Píseň zbloudilých duší je zajímavou variací na román odehrávající se na cestě – intimní portrét jedné rodiny, ale i výpravný příběh o vedru, bahnu a umírání. Provází nás státem Mississippi minulosti i dneška a pozoruje na něm nelidskost v srdci příběhu samotné Ameriky.

Třináctiletý Jojo se snaží chovat jako dospělý po vzoru svého dědy, kterému říká „taťko“. To od svého druhého dědy zaslechl v životě méně slov než od zvířat, jejichž řeči rozumí. Jojova mladá matka Leonie neustále bojuje sama se sebou i s okolím, a nemá proto na Joja ani na jeho mladší sestřičku čas. Nejvíce jí nedává spát drogová halucinace v podobě jejího zesnulého bratra. Jednoho dne však sbalí děti a vydá se vyzvednout Michaela, Jojova otce, z vězení. Tam už na Joja čeká další třináctiletý chlapec…

William Faulkner prý kdysi řekl: „Abychom pochopili svět, musíme nejdříve poznat místo, jako je Mississippi.“ Nikdo jiný nám tuto znalost dnes nezprostředkuje lépe než Jesmyn Wardová.

V Mississippi Jesmyn Wardové si člověk musí zvyknout na rituální zabíjení zvířat k obživě. Vyčerpané matky bijí na veřejnosti své děti. Dobří muži se dopouští hrozných skutků a špatní muži ještě výrazně horších.

The New York Times

Píseň je zatím nejodvážnějším dílem Jesmyn Wardové, kterým tepe magický realismus: některým se zjevují duchové, jiní zas slyší myšlenkové pochody ostatních lidí i zvířat.

Time Magazine

Píseň je nejsilnější v momentech poetické kritiky americké historie. Krajiny, které popisuje s vědeckou houževnatostí, jsou jedovaté… Zem, po níž postavy chodí, vzduch, který dýchají, potrava, kterou polykají – to vše je zamořené.

The Guardian

Fascinující autorku z Wardové dělá to, že pochmurnou zkušenost rasových a sociálních problémů dokáže transformovat v umění: obraz amerického Jihu jako čehosi děsivého, ale zároveň krásného, místa neobyčejné krutosti, ale též slitování.

Ladislav Nagy

Číst více
349,00 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Počet stran 320
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 26.08.2019
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,463 kg
Jazyk čeština
Původní název Sing, Unburied, Sing
Původní jazyk angličtina
Překladatel Roman Jakubčík
EAN 9788076011625
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Jesmyn Wardová Jesmyn Wardová

Jesmyn Wardová


Jesmyn Wardová (* 1977) je spisovatelka, která jako první v historii obdržela americkou Národní knižní cenu hned dvakrát, a to za svůj druhý román pod názvem Zachraňte kosti (Salvage the Bones, 2011) a v roce 2018 právě za Píseň zbloudilých duší. S americkým Jihem je spjata od dětství a také se tam po studiu na Stanfordu vrátila. Od roku 2014 přednáší na anglistice na Tulane University, kam přešla z University of South Alabama. Soustavně se věnuje literárnímu zpracování dnešní reality Afroameričanů, a to ve formě beletristické i faktografické (např. memoáry Men We Reaped).

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.