Literatura s názorem

Gustav a Anton


Rose Tremainová

Oceňovaný román známé britské autorky

Po nevyjasněné smrti svého otce-policisty žije Gustav sám s matkou na pokraji hmotné nouze. Když ve školce pozná stejně starého Antona, znamená to především konec jeho osamělosti. Anton, nadaný klavírista, pochází z bohaté židovské rodiny, která se do Gustavova rodného Matzlingen přistěhovala z Bernu těsně před tím, než se švýcarské hranice uzavřely židovským uprchlíkům z Říše. Antonovo přátelství dává Gustavovi možnost nahlédnout do světa láskyplnosti a blahobytu, Anton zas Gustava používá jako záštitu vůči ambiciózním rodičům. Gustav mu může nabídnout svůj pevný postoj, odolnou slupku, kterou si byl nucen vypěstovat v soužití s citově chladnou matkou.

Román Gustav a Anton tematizuje švýcarskou neutralitu, a to jak v historickém období přelomu 30. a 40. let 20. století, tak v protagonistech knihy. Příběh o celoživotním přátelství dvou mužů vypráví především o různých podobách lásky, o vášni, nepochopení i nenávisti. Osudy hlavních postav líčí autorka vždy z jiného úhlu, ale pokaždé citlivě a vytříbeným stylem.

Autorka prý chtěla napsat román připomínající švýcarské hodinky - na pohled obyčejný, ale při hlubším ohledání rafinovaný, složený z tolika malých částeček a mechanismů. Navzdory komornímu klidu, s nímž je kniha psaná, jde o velké drama, vystavěné kompozičně jako třívětá sonáta.

Číst více
299,00 Kč Doporučená cena
Nedostupné
Podobné

Detailní informace

Počet stran 288
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 12.10.2020
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,408 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Veronika Bílková
Původní název The Gustav Sonata
Původní jazyk angličtina
Překladatel Marie Válková
EAN 9788076013438
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Rose Tremainová Rose Tremainová

Rose Tremainová


Rose Tremainová (* 1943) patří mezi nejuznávanější a nejoblíbenější britské spisovatelky současnosti. Zaměřuje se především na historické náměty; její knihy byly přeloženy do 25 jazyků, některé byly zfilmovány. Gustav a Anton (2016) je jejím posledním románem s ambicí oslovit čtenáře takových autorů, jakými jsou například Ian McEwan, Kazuo Ishiguro nebo Martin Amis. Kniha se stala bestsellerem The Sunday Times a byla nominována na četné ceny.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.