Literatura s názorem

Na Zemi jsme na okamžik nádherní


Ocean Vuong

Dopis adresovaný matce, která si jej nikdy nepřečte

Vypravěč románu, jemuž nikdo neřekne jinak než Pejsek, se ve svých téměř třiceti letech rozhodne napsat dopis, v němž odkrývá rodinnou historii. Ta začíná ještě před jeho narozením ve válečném Vietnamu a dává matce nahlédnout do okamžiků svého života, které nikdy nepoznala. Román přináší svědectví o jistě láskyplném, ale komplikovaném vztahu mezi svobodnou matkou a jejím synem, jakož i surový pohled na otázky rasy, společenské vrstvy, sexuality a maskulinity. Na Zemi nás uvádí do světa závislosti, násilí a traumatu, jde až na dřeň současné americké zkušenosti, zároveň však neztrácí smysl pro soucit a pochopení. Debutový román Oceana Vuonga je básnickým obrazem síly pramenící z možnosti vypovědět vlastní příběh a prolomit ticho těch, kteří zůstali oslyšeni.

Číst více
329,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Počet stran 232
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 09.12.2021
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,373 kg
Jazyk čeština
Původní název On Earth We're Briefly Gorgeous
Původní jazyk angličtina
Překladatel Martin Světlík
EAN 9788076015401
Věk od 18
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Recenze

Plav. Měsíčník pro světovou literaturu - Krasohled smutku

„Román Na Zemi jsme na okamžik nádherní amerického autora Oceana Vuonga je ve svém základu psán jako dopis matce, která si ho však nikdy nepřečte – škola, do níž chodila ve Vietnamu, byla vybombardovaná a číst se později matka nikdy nenaučila."

iliteratura.cz - Vuong, Ocean: Na Zemi jsme na okamžik

...„Prozaická prvotina americko-vietnamského básníka Oceana Vuonga pojednává o válce ve Vietnamu, jeho následné emigraci do Spojených států, o vyloučení ze společnosti a ztotožnění se s několika menšinovými identitami."...

Respekt - O vášni a násilí

...„Píšu ti z těla, které kdysi bývalo tvoje. Tím chci říct, že ti píšu jako syn,“ začíná vypravěč dopis, který si však jeho matka nikdy nepřečte."..

Seznamzpravy.cz - Dětství ve výparech z ph?.

„„Americký voják ojel vietnamskou farmářku,“ píše americko-vietnamský básník Ocean Vuong. Jeho debutový román nedávno vyšel v češtině a patří k těm nejdůležitějším knihám současnosti."

aktualne.cz - Pejskova dobrodružství.

...„Není to naschvál nebo revolta, nýbrž pud sebezáchovy, snaha ujasnit si, co jsem zač a jak sem zapadám, argumentuje román Na zemi jsme na okamžik nádherní amerického vietnamského básníka Oceana Vuonga."..

Autor knihy

Ocean Vuong Ocean Vuong

Ocean Vuong


Ocean Vuong (* 1988 v Saigonu) je americký básník, esejista a prozaik vietnamského původu. Je autorem básnických sbírek Night Sky with Exit Wounds (2016) a Time is a Mother (2022). Jeho prozaický debut, román Na Zemi jsme na okamžik nádherní (v orig. On Earth We’re Briefy Gorgeous) se v USA stal bestsellerem a získal řadu ocenění: dostal se do užšího výběru National Book Award v roce 2019 a v roce 2020 získal American Book Award. V autobiograficky laděném příběhu o paměti, ztrátě a touze promlouvá ke čtenáři jazykem básníka, v němž se snoubí naléhavost a elegance, syrovost i láska.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.