Literatura s názorem

Všechno dopadne jinak

O minulosti, přítomnosti a především o pravděpodobné budoucnosti

František Koukolík, Libuše Koubská

Změnit mlhovinu ve tvar. Další vydání úspěšního rozhovoru

Lidé si pod oborem neuropatologa MUDr. Františka Koukolíka většinou představují morbidní prostředí pitevny. Navíc si myslí, že pitvání zemřelých už nemůže nikomu prospět. „Což je fundamentální omyl, protože se jedná o neobyčejný zdroj poznání,“ říká lékař, spisovatel a publicista František Koukolík v knižním rozhovoru s novinářkou Libuší Koubskou.

Náročnou a vysoce odpovědnou součástí profese neuropatologa je ale především bioptická diagnostika živých. Přitom u akutních případů před operacemi bývá na rozhodnutí, jež může mít fatální následky, jen pár minut. „Přestože tohle řemeslo provozuju pětačtyřicátým rokem, nemine týden, abych se nesetkal s něčím, co jsem dosud pořádně neviděl, nebo dokonce vůbec nikdy neviděl. Příroda je pestrá!“

Rozhovor nabízí nejen pohledy do nitra tkáně, ale i odpovědi na otázky, jak by měl vypadat dobrý lékař, co se povedlo v medicíně za posledních padesát let, co učit a co naopak neučit dnešní mediky. A protože pan doktor se po léta věnuje popularizaci svého oboru se přesahem do společenských otázek, interview se týká také souvislosti biologie s kulturou, bouřlivé změny, kterou aktuálně prodělává teorie evoluce života, eventuální lidské nesmrtelnosti, hranic svobodné vůle.

Číst více
249,00 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Počet stran 128
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 18.03.2019
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,27 kg
Jazyk čeština
EAN 9788076010932
Věk od 15
Edice Rozhovory
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

František Koukolík František Koukolík

František Koukolík


František Koukolík (* 1941) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK. Plných třicet let byl primářem patologie pražské Thomayerovy nemocnice. Patří k nejoblíbenějším popularizátorům vědy u nás. Na kontě má více než čtyřicet knih, všechny se nějakým způsobem týkají toho, jací my lidé jsme. Komplikované živé bytosti, u nichž neurověda stojí teprve na počátku poznání.

Zobrazit profil autora
Libuše Koubská Libuše Koubská

Libuše Koubská


Libuše Koubská (* 1948) vystudovala novinářství na Fakultě sociálních věd a publicistiky UK, čtrnáct let pracovala jako redaktorka Zahraničního vysílání Čs. rozhlasu, od roku 1990 do roku 1998 působila v Lidových novinách, poté v časopise Přítomnost, jehož byla osm let šéfredaktorkou. V roce 2017 jí vyšla dokumentárně beletristická próza Dědečkův deník. Je také autorkou řady knižních rozhovorů a portrétů, např. s Jiřím Stránským Můžeš-li udělat radost, musíš (2012).

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.