Literatura s názorem

Hledání rovnováhy aneb Život soudce


Josef Baxa, Tomáš Němeček

Rozhovor o budování právního státu a české justice

Když nás Václav Havel v roce 2003 jmenoval na Nejvyšší správní soud, padala otázka: A k čemu je to dobré? V euforii jsem tenkrát řekl, že od dnešního dne získávají občané významného spojence ve svém nekonečném boji s úřady.

K trestnímu soudu možná za celý život nepůjdete, pokud vás třeba nevykradou. K civilnímu možná také ne, pokud se nerozvádíte nebo se nesoudíte se sousedem. Ale správní právo vás provází celý život. Od prvního zápisu do matriky přes občanský a řidičský průkaz, přes daně, úřední povolení, přestupky až po poslední zápis do úmrtního listu.

K tomu potřebujete vnitřní jistotu, že když proti vám stát zakročí víc, než snášíte, existuje tady někdo třetí, nezávislý, kdo rozhodne, zda byl zásah po právu. Je to zvlášť důležité v době, kdy bobtnají předpisy, příkazy a zákazy, kontroly a sankce.

Myslím, že lidem dáváme naději, že pokud o něco půjde, správní soudnictví je kompetentní a nezávislé. Není to žádná služka vlády. Nebojí se ničeho a nikoho.

Číst více
329,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Žánr rozhovor
Počet stran 216
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 01.05.2023
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,369 kg
Jazyk čeština
EAN 9788076017993
Věk od 18
Edice Rozhovory
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Josef Baxa Josef Baxa

Josef Baxa


Josef Baxa (1959) je český soudce, který spoluzaložil a téměř šestnáct let vedl Nejvyšší správní soud ČR, jednu z nejdůležitějších institucí soudního systému, která významným způsobem určuje a ovlivňuje zajištění ochrany práv a svobod jednotlivců před zásahy veřejné správy. Vystudoval Právnickou fakultu v Praze, od roku 1984 pracoval jako trestní soudce v Plzni, kde se po listopadu 1989 stal místopředsedou krajského soudu. V letech 1998‒2002 působil jako první náměstek ministrů spravedlnosti Motejla, Bureše a Rychetského. V roce 2003 byl jmenován prezidentem Václavem Havlem prvním předsedou českého Nejvyššího správního soudu, v jehož čele stál do roku 2018. Nyní působí jako řadový soudce tohoto soudu. Josef Baxa je všeobecně uznávaná odborná a morální autorita v oblasti českého práva a dlouhodobě hájí nezávislost české justice.

Zobrazit profil autora
Tomáš Němeček Tomáš Němeček

Tomáš Němeček


Tomáš Němeček (1973) je český právník a novinář. Vystudoval žurnalistiku na FSV UK a Právnickou fakultu v Praze. Od roku 1995 pracoval v týdeníku Respekt, v letech 2003‒2005 byl jeho šéfredaktorem. V roce 2005 se stal hlavním komentátorem Hospodářských novin, od roku 2009 vedl Přílohu Orientace a následně přílohu Právo a justice v Lidových novinách. V září 2013 noviny opustil na protest proti novému vlastníkovi Andreji Babišovi. Od roku 2013 působí jako právník a také komunální politik na Praze 8, publikuje příležitostně v různých médiích. Za svou novinářskou činnost získal Cenu Ferdinanda Peroutky (2004), Novinářskou cenu (2011) a Cenu Karla Havlíčka Borovského (2012).

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.