Literatura s názorem
Česká královna Žofie
%

Česká královna Žofie

Ve znamení kalicha a kříže

Božena Kopičková

Druhá manželka krále Václava IV., pocházející z rodu bavorských Wittelsbachů, je hlavní postavou nové knihy historičky Boženy Kopičkové. Ta po Elišce Přemyslovně vřazuje do edice Velké postavy českých dějin už druhou z českých královen středověku. Žofie se v jejím podání představuje jako výrazná osobnost, zřejmě obdařená fyzickým půvabem, ale také přemýšlivá a citlivá. Autorka bourá zažité stereotypy o nešťastném manželství labilního českého krále Václava a jeho druhé ženy a dokazuje naopak, že jejich vztah byl, alespoň po jistou dobu, velmi pevný i šťastný. V turbulencích doby neodvratně směřující k propuknutí husitské revoluce se česká královna Žofie musela vyrovnávat s dramatickými událostmi, jako bylo například uvěznění jejího královského manžela, ale i s duchovními podněty reformního husitského směru.

Podpora, kterou královna Žofie věrně poskytovala ranému husitství včetně jeho hlavního představitele, našla odraz i v Husových listech z Kostnice. Po smrti krále Václava IV. v roce 1419 byly další osudy královny-vdovy Žofie neradostné: odebrala se se švagrem, císařem Zikmundem, do exilu v Bratislavě, kde v nuzných podmínkách, nedůstojných středověkých královen-vdov, strávila zbytek života. Znovunalezená katolická zbožnost, ale i osobní hořkost a smutek se odrážely v černé barvě jejího oblečení, které nosila až do konce svých dní.

Číst více
99,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Počet stran 304
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 26.03.2018
Formát 145x205 mm
Hmotnost 0,563 kg
Jazyk čeština
Číslo dílu 1
EAN 9788074299742
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Božena Kopičková Božena Kopičková

Božena Kopičková


PhDr. Božena Kopičková se ve své odborné práci zaměřuje na vydávání písemných historických pramenů diplomatické povahy z období před husitskou revolucí, postavení ženy v české a moravské společnosti, radikalismus v husitském hnutí a regionální dějiny Příbramska. Je členkou Centra medievistických studií. Z jejích publikací jmenujme významnou edici Listy na obranu Husovu 1410  –1412 (s Anežkou Vidmanovou, Praha, 1999), monografii Jan Želivský (Praha, 1990), Historické prameny k studiu postavení ženy v české a moravské středověké společnosti (Praha, 1992), studie Žena evropského středověku v zajetí své doby (Eva nejen v ráji, ed. M. Lenderová, Praha, 2003) či Urozená paní (Člověk českého středověku, ed. M. Nodl, F. Šmahel, Praha, 2002). Autorsky se podílela na publikacích Žena v českých zemích od středověku do 20. století (ed. M. Lenderová, B. Kopičková, J. Burešová a E. Maur, Praha, 2009) a Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy (ed. F. Šmahel, L. Bobková, Praha, 2012). V roce 2013 vydala v ediční řadě Regesta Bohemiae et Moraviae aetatis Venceslai IV. její VI. svazek s listinným materiálem Státního oblastního archivu v Litoměřicích. V edici Velké postavy českých dějin vydala úspěšnou monografii Eliška Přemyslovna. Královna česká (Vyšehrad, 2003, 2. vydání 2008).

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.